Információ speciális igényű vizsgázóknak

Információ speciális igényű vizsgázóknak

 

Írásbeli kérelem

A vizsgaközpont eleget tesz a 137/2008 (V.16.) kormányrendelet 8. § (2) f) bekezdésében foglaltaknak, figyelembe véve a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI., valamint az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény előírásait, annak szem előtt tartásával, hogy nem adható felmentés az adott vizsgabizonyítványban megkövetelt készségek mérése és értékelése alól.

2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről alapján sajátos nevelési igényű tanuló: az a különleges bánásmódot igénylő tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján

  • mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), értelmi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos,
  • autizmus spektrum zavarral vagy
  • egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd.

2011. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról alapján a fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező): aki mozgásszervi, érzékszervi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd.

A Vizsgaközpont a fent említett személyeknek adhat módszertani kedvezményeket a vizsga körülményeit illetően. Értékelés alóli felmentést azonban, ezen személyeknek sem adhat a Vizsgaközpont.

Amennyiben egy vizsgázó élni kíván a fogyatékos személyek részére kínált könnyítésekkel, ezt a jelentkezés során a lcert.nyelvvizsgajelentkezes.hu felületen a speciális igényekre vonatkozó résznél kell jeleznie, a fogyatékosságot és a speciális igényre való jogosultságot igazoló 1 évnél nem régebbi dokumentum (orvosi igazolás vagy szakértői vélemény) egyidejű feltöltésével. A Vizsgaközpont vezetője ezen információk birtokában eldönti, hogy a vizsgázónak engedélyezi-e a speciális körülményeket. Minden vizsgázó kérése esetén a Vizsgaközpont vezetője egyénre szabottan dönt az igénybe vehető kedvezményekről. Az igényelhető kedvezmények megállapítása mindig a leadott szakvélemény és a vizsgázóval való egyeztetés alapján történik.

 

Mozgáskorlátozott vizsgázók

A Vizsgahely létesítésének feltétele, hogy legyen legalább egy mozgáskorlátozottak számára is megközelíthető akadálymentesített vizsgaterem és mellékhelység.

A mozgáskorlátozott vizsgázók számára a következő könnyítések valamely kombinációját tudja biztosítani a Vizsgaközpont/Vizsgahely:

  • plusz 30 perc többletidő az írásbeli vizsgán
  • plusz 5 perc többletidő a beszédkészség és beszédértés vizsgán
  • indokolt esetben számítógép használata (helyesírás-ellenőrző program, internet és egyéb, a vizsga megírásához nem szükséges, programok igénybevétele nem engedélyezett) (ez a lehetőség nem minden vizsgahelyen érhető el)

Látássérült vizsgázók

A látássérült vizsgázók számára a következő könnyítések valamely kombinációját tudja biztosítani a Vizsgaközpont/Vizsgahely:

  • Braille írásban a vizsgaanyag olvasáskészség, íráskészség és beszédértés vizsgarészeken (Grade 2 Braille módszer alapján kerül a vizsga átírásra)
  • Felnagyított szöveg A3-as papíron
  • Plusz 30 perc többletidő az írásbeli vizsgán
  • Külön terem
  • Plusz 5 perc többletidő a beszédkészség és beszédértés vizsgán
  • Beszédkészség vizsgán a vizsgáztató felolvassa a 3. feladatnál található szöveget és amennyiben képek is vannak, azokat magyarul körül írja

Hallássérült vizsgázók

A hallássérült vizsgázók számára a következő könnyítések valamely kombinációját tudja biztosítani a Vizsgaközpont/Vizsgahely:

  • a beszédértés vizsgarész feladatainál a fülhallgató használata
  • a beszédértés vizsgarész feladatainál a magnó közelébe való ültetés
  • a beszédkészség vizsgán részt vehet az a vizsgázó, aki tud szájról olvasni és beszéde elég érthető ahhoz, hogy a javítók értékelni tudják angol tudását

Autizmus spektrum zavarral küzdő vizsgázók

Az autizmus spektrum zavarral küzdő vizsgázók számára a következő könnyítések valamely kombinációját tudja biztosítani a Vizsgaközpont/Vizsgahely:

  • plusz 30 perc többletidő az írásbeli vizsgán
  • egyéni bánásmód az írásbeli és szóbeli vizsga során

Diszlexiás/diszgráfiás vizsgázók

A diszlexiás/diszgráfiás vizsgázók számára a következő könnyítések valamely kombinációját tudja biztosítani a Vizsgaközpont/Vizsgahely:
•    drapp vagy világos sárga papírra készülhet a vizsgaanyag, hogy minél kisebb legyen a kontraszt a papír és a szöveg között
•    nagyobb és könnyebben olvasható betűtípust használhatunk
•    plusz 30 perc többletidő az írásbeli vizsgán
•    a beszédértés rész előtt átolvashatja a kérdéseket/feladatokat
•    amennyiben a szakvélemény kimondottan kéri, lehetőség lehet a szövegszerkesztő használatára (helyesírás-ellenőrző program, internet és egyéb, a vizsga megírásához nem szükséges, programok igénybevétele nem engedélyezett) (ez a lehetőség nem minden vizsgahelyen érhető el)
•    beszédkészség vizsgára felkészüléshez felnagyíthatjuk a 3. feladatot

A diszlexiás/diszgráfiás vizsgázóktól elfogadunk 3 évnél nem régebbi igazolást.

Beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő vizsgázók

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 4. § 3 pontja szerint a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló: az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az életkorához viszonyítottan jelentősen alulteljesít, társas kapcsolati problémákkal, tanulási, magatartásszabályozási hiányosságokkal küzd, közösségbe való beilleszkedése, továbbá személyiségfejlődése nehezített vagy sajátos tendenciákat mutat, de nem minősül sajátos nevelési igényűnek.

A 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet 8 § (1) f pontja alapján a Vizsgaközpontoknak a fogyatékos személyek számára kell a fogyatékosságának megfelelő körülményeket teremteni. Mivel a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő vizsgázó nem számít fogyatékosnak és/vagy speciális nevelési igényűnek, a Vizsgaközpontnak nem áll módjában speciális kedvezményeket adni nekik a vizsga során.